Fakty na temat ubezpieczenia emerytalnego

Jak wynika z prognoz OECD, świadczenie emerytalne dzisiejszych 20-latków wyniesie… 38,6 proc. ostatniej pensji wypłaconej przez pracodawcęi. Nie da się ukryć, że takie dochody nie mają zupełnie nic wspólnego z bezpieczną, beztroską jesienią życia. Co zrobić, aby uniezależnić kwotę emerytury od tej, wypłacanej przez państwo?

Mam dopiero 25 lat, emerytura to odległa przyszłość. Po co mam myśleć o emeryturze już teraz, skoro w ciągu kilkudziesięciu lat wszystko się może zmienić? Przecież po to płacę podatki, aby zarobić na emeryturę – wielu młodych Polaków podchodzi do swojej finansowej przyszłości w niezobowiązujący sposób. Niestety, takie podejście może okazać się katastrofalne w skutkach. Dlaczego?

Choć wielu osobom wydaje się, że odprowadzając składki, pracują na własną emeryturę, to tylko pozory. Pieniądze, które wpływają do ZUS-u ze składek dzisiejszych pracowników, zasilają portfele… dzisiejszych emerytów. Na emerytury współczesnych 20-latków będą więc pracować ich wnuki. Przynajmniej w teorii. Przedłużający się niż demograficzny może bowiem skutecznie zaburzyć taki plan.

Kiedy widzę, w jakich warunkach żyje wielu dzisiejszych emerytów, jestem przerażona – mówi Anna, 32-latka z Krakowa. Emerytura, która powinna być dla nich odpoczynkiem i nagrodą za wieloletnią pracę, jest czasem liczenia każdej złotówki.

Od 1 marca 2019 roku najniższa emerytura, a także renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej wzrosły o 70,20 zł – z 1029,80 zł w 2018 do 1100 zł w 2019 r. Dla osoby mieszkającej w średnim lub dużym mieście to wciąż bardzo niewiele. W portfelu seniorów często brakuje pieniędzy nie tylko na czynsz i opłaty, ale również na zakup żywności, leków czy opłacenie wizyty lekarskiej. Nie da się ukryć – najniższe świadczenia emerytalne, zamiast zapewniania seniorom godnego życia, zmuszają ich do walki o przetrwanie.

Choć oszczędzanie nigdy nie było moją silną stroną, trudna sytuacja dzisiejszych emerytów stała się motorem do zmian. Nie chcę za jakiś czas żałować, że nie zadbałam o swoją emeryturę – dodaje kobieta.

Finansowa przyszłość w twoich rękach

Aby zapewnić sobie bezpieczną jesień życia, warto wziąć sprawy w swoje ręce.

Co możesz zrobić?

Pierwszym krokiem na drodze do dostatniej emerytury jest… zmiana sposobu myślenia. Zamiast liczyć tylko na państwo, przejmij odpowiedzialność za własne decyzje i zacznij oszczędzać.

Pewna emerytura – jak skutecznie oszczędzać?

Impulsywne przelewanie na konto oszczędnościowe przypadkowych kwot na niewiele się zda. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że takie nadwyżki znikną z rachunku równie szybko, jak się na nim pojawiły. Zwłaszcza jeśli masz tendencję do wydawania pieniędzy lekką ręką. Skuteczne oszczędzanie na emeryturę powinno być przede wszystkim… regularne. Jeśli masz nie więcej niż 20-30 lat i co miesiąc odłożysz kwotę 200-400 zł, po osiągnięciu wieku emerytalnego oszczędności będą stanowić naprawdę pokaźną odłożoną sumę.

Kiedy zaczynałam oszczędzać, byłam sfrustrowana, że pod koniec miesiąca na moim koncie nie zostaje żadna nadwyżka. Cóż – wydając pieniądze lekką ręką, nie mogłam spodziewać się innego scenariusza. Aby trochę oszukać własną rozrzutność, tuż po otrzymaniu pensji przesyłałam na drugie konto określoną kwotę. Dzięki temu argument o tym, że nie mam z czego oszczędzać, przestał być aktualny – zdradza swój sposób na efektywne oszczędzanie Anna.

Nie odkładaj do skarbonki

Odkładanie pieniędzy do skarbonki naraża je nie tylko na spadek wartości wynikający z inflacji, ale przede wszystkim na roztrwonienie. Zgromadzone na koncie oszczędnościowym będą co prawda na siebie pracować, ale… jeden twój ruch wystarczy, aby wydać je na wymarzone wakacje lub nowe auto. Bankowe depozyty nie zabezpieczą oszczędności przed przypadkowym wydaniem. Pozwalają jednak przechować pieniądze przez okres od kilku miesięcy do kilku lat.

Aby oszczędzać długofalowo, skutecznie zabezpieczyć kapitał przed impulsywnym roztrwonieniem i pozwolić mu na siebie pracować sięgnij po ubezpieczenie oszczędnościowe Emerytura bez Obaw w Prudential. Zawierając umowę, zachowasz pewność, że na koniec okresu oszczędnościowego uzyskasz kwotę nie mniejszą niż określona w momencie zawierania umowy. Twój kapitał będzie więc w pełni bezpieczny. W ramach umowy masz zapewnione ubezpieczenie na życie – jeśli ciebie zabraknie, twoi bliscy otrzymają środki, które mogą być istotnym wsparciem w utrzymaniu standardu życia na obecnym poziomie. Minimalny okres oszczędzania to 10 lat, maksymalny – do najbliższej rocznicy umowy ubezpieczenia następującej po ukończenia przez ubezpieczonego 75. roku życia. Co ważne, wypłacone przez ubezpieczyciela świadczenie nie podlega opodatkowaniu 19-procentowym podatkiem od dochodów kapitałowych (zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa). Daje szanse na zdecydowanie większe zyski niż tradycyjne narzędzie bankowe.

__________
i http://www.oecd.org/pensions/oecd-pensions-outlook.htm