Przejdź do komentarzy

Warto wiedzieć

Czym różni się PPK od PPE?

Już od bieżącego roku rozpoczęły swoje funkcjonowanie tzw. Pracownicze plany kapitałowe (PPK). Wciąż jednak świadomość społeczeństwa na temat PPK jest niewielka, rozwiązanie to często mylone jest z Pracowniczym programem emerytalnym (PPE). Jakie zatem są różnice między tymi dwoma bytami?

PPE jest tworem znacznie starszym od PPK – ukształtowane pod koniec lat 90'. To właśnie wówczas rozpoczął swoje funkcjonowanie drugi, obowiązkowy filar zabezpieczenia emerytalnego – OFE oraz nieobowiązkowy filar trzeci – PPE. PPK są nową instytucją stworzoną na podstawie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.

 


 

Bezpieczeństwo finansowe Twojego dziecka

Rodzicielstwo wymaga nie tylko ogromnej dawki cierpliwości i empatii, ale również… sporych nakładów finansowych. Zwłaszcza jeśli chcesz zapewnić dziecku najlepszy start w dorosłość. Co możesz zrobić już dziś, aby przyszłość twojego malucha była bezpieczna i pewna?

Jak wynika z raportu Centrum im. Adama Smitha i panelu badawczego Ariadna, opieka nad jednym dzieckiem do osiągnięcia przez nie pełnoletności kosztuje około 200 – 225 tys. zł , czyli mniej więcej tyle, ile niewielkie mieszkanie w mieście średniej wielkości. Co ciekawe, w zeszłorocznym badaniu kwota ta była nawet o 10 – 20 tys. zł niższa.

 


 

Fakty na temat ubezpieczenia emerytalnego

Jak wynika z prognoz OECD, świadczenie emerytalne dzisiejszych 20-latków wyniesie… 38,6 proc. ostatniej pensji wypłaconej przez pracodawcę . Nie da się ukryć, że takie dochody nie mają zupełnie nic wspólnego z bezpieczną, beztroską jesienią życia. Co zrobić, aby uniezależnić kwotę emerytury od tej, wypłacanej przez państwo?

Choć wielu osobom wydaje się, że odprowadzając składki, pracują na własną emeryturę, to tylko pozory. Pieniądze, które wpływają do ZUS-u ze składek dzisiejszych pracowników, zasilają portfele… dzisiejszych emerytów. Na emerytury współczesnych 20-latków będą więc pracować ich wnuki. Przynajmniej w teorii.