Przejdź do komentarzy

Warto wiedzieć

Ubezpieczenie na życie? A może oszczędzanie? A może 2w1?

Wielu Młodych Bogów boryka się z myślami czy przypadkiem ubezpieczenie na życie to nie jest strata pieniędzy. „Bo jak nic się nie stanie, to nic nie dostanę". W Prudential oferujemy rozwiązania 2w1, połączenie ubezpieczenia na życie z oszczędzaniem na dowolny cel w przyszłości.

Zapraszamy do lektury rozmowy samego Młodego Boga z Konsultantem Prudential, który w przystępny dla laika sposób odpowiada na pytania i objaśnia ubezpieczenia Prudential.

 


 

Czy od polisy na życie trzeba zapłacić podatek?

Polisa na życie to ubezpieczenie, które wykupuje się z myślą o swoich bliskich. Ma na celu zabezpieczenie ich przyszłości i stabilności finansowej w razie śmierci członka rodziny. W większości przypadków polisa na życie nie podlega opodatkowaniu, są jednak wyjątki od tej reguły. Dowiedz się, kiedy należy odprowadzić podatek.

 


 

Komu przysługują pieniądze odziedziczone z polisy?

Polisę na życie wykupuje się, by zapewnić finansowe bezpieczeństwo bliskim w momencie śmierci jednego członka rodziny. Z biegiem czasu kwota ubezpieczenia może być bardzo wysoka. Jak dokładnie wygląda sprawa świadczenia z polisy? Komu przysługują pieniądze odziedziczone z polisy?

 


 

Czy stać Cię na brak ubezpieczenia na wypadek raka?

Choroba a w tym nowotwór nie wybiera. Nie istnieje sposób, który mógłby przed nimi stuprocentowo uchronić. I choć życzymy Ci, abyś nigdy nie usłyszał złej diagnozy, nie możemy Ci tego zagwarantować. Dlatego zachęcamy, abyś zabezpieczył się na przyszłość na wypadek poważnego zachorowania.

Jaki jest zakres takiego ubezpieczenia? Przede wszystkim wesprze Cię ono w przypadku zachorowania na jedną spośród aż 54 poważnych zachorowań – w tym na nowotwory złośliwe oraz poszczególne rodzaje nowotworów niezłośliwych.

 


 

Jakie możliwości dają nam ubezpieczenia oszczędnościowe?

Oszczędzanie wciąż nie jest mocną stroną Polaków. Aktualnie ok. 55% posiada oszczędności, z czego jedynie 23% dysponuje oszczędnościami większymi niż półroczne zarobki1. To zdecydowanie za mało, jeżeli myślimy o kupnie mieszkania dla dziecka czy dalekich podróżach. Myśląc o finansowej przyszłości warto mieć na uwadze nieprzewidziane okoliczności i zabezpieczenie najbliższych na wypadek Twojej śmierci. Jak połączyć oszczędzanie na dowolny cel z ubezpieczeniem na życie?

__________
1 Według badań przeprowadzonych przez CBOS: https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2019/K_065_19.PDF

 


 

Dodatkowa ochrona zdrowia, czy warto?

Zakres ubezpieczenia podstawowego, jakim jest ochrona życia osoby ubezpieczonej, może być rozszerzony o umowy dodatkowe, jak np. ochrona z tytułu poważnego zachorowania czy poważnego inwalidztwa.

Dzięki dodatkowemu ubezpieczeniu możesz otrzymać świadczenie, które pozwoli Ci na pokrycie kosztów lekarstw, rehabilitacji czy nawet konsultacji medycznych. Środki z ubezpieczenia będziesz mógł także przeznaczyć na utrzymanie swojej rodziny, by ta zachowała swój dotychczasowy poziom życia. Decydując się na rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej o umowy dodatkowe, nie chronisz tylko siebie!

 


 

Ubezpieczenie na życie – czy warto je kupić?

Warto racjonalnie pomyśleć o przyszłości, mając na uwadze najbliższe osoby, których standard życia może się znacznie pogorszyć, gdy nas zabraknie. Skąd wziąć pieniądze na zabezpieczenie rodziny?

Podstawową ideą ubezpieczenia na życie jest zabezpieczenie najbliższych na wypadek śmierci. W chwili, w której następuje zgon osoby ubezpieczonej, osobom uposażonym należy się wypłata umownej sumy ubezpieczenia, która pozwoli utrzymać standard życia rodziny ubezpieczonego na dotychczasowym poziomie. Zakres ubezpieczenia podstawowego może być rozszerzony o ryzyka dodatkowe, jak np. ochrona z tytułu poważnego zachorowania ubezpieczonego.

 


 

Ubezpieczenie na życie – jakie wybrać, czym się kierować?

W jaki sposób wybrać umowę? Na jakie elementy zwrócić uwagę? Które ubezpieczenie będzie najkorzystniejsze dla Ciebie lub Twojej rodziny? Na jaką umowę ostatecznie się zdecydować?

Na pewno zadajesz sobie też pytanie, co stałoby się z Twoją rodziną, gdyby Ciebie zabrakło. W jaki sposób utrzymałaby swój dotychczasowy poziom życia?
Punktem wyjścia każdej rozmowy o ubezpieczeniu powinno być określenie indywidualnych potrzeb i sytuacji Klienta. Każdy posiada inną sytuację finansową i rodzinną, co generuje inne potrzeby.

 


 

Czym różni się PPK od PPE?

Już od bieżącego roku rozpoczęły swoje funkcjonowanie tzw. Pracownicze plany kapitałowe (PPK). Wciąż jednak świadomość społeczeństwa na temat PPK jest niewielka, rozwiązanie to często mylone jest z Pracowniczym programem emerytalnym (PPE). Jakie zatem są różnice między tymi dwoma bytami?

PPE jest tworem znacznie starszym od PPK – ukształtowane pod koniec lat 90'. To właśnie wówczas rozpoczął swoje funkcjonowanie drugi, obowiązkowy filar zabezpieczenia emerytalnego – OFE oraz nieobowiązkowy filar trzeci – PPE. PPK są nową instytucją stworzoną na podstawie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.

 


 

Bezpieczeństwo finansowe Twojego dziecka

Rodzicielstwo wymaga nie tylko ogromnej dawki cierpliwości i empatii, ale również… sporych nakładów finansowych. Zwłaszcza jeśli chcesz zapewnić dziecku najlepszy start w dorosłość. Co możesz zrobić już dziś, aby przyszłość twojego malucha była bezpieczna i pewna?

Jak wynika z raportu Centrum im. Adama Smitha i panelu badawczego Ariadna, opieka nad jednym dzieckiem do osiągnięcia przez nie pełnoletności kosztuje około 200 – 225 tys. zł , czyli mniej więcej tyle, ile niewielkie mieszkanie w mieście średniej wielkości. Co ciekawe, w zeszłorocznym badaniu kwota ta była nawet o 10 – 20 tys. zł niższa.

 


 

Fakty na temat ubezpieczenia emerytalnego

Jak wynika z prognoz OECD, świadczenie emerytalne dzisiejszych 20-latków wyniesie… 38,6 proc. ostatniej pensji wypłaconej przez pracodawcę . Nie da się ukryć, że takie dochody nie mają zupełnie nic wspólnego z bezpieczną, beztroską jesienią życia. Co zrobić, aby uniezależnić kwotę emerytury od tej, wypłacanej przez państwo?

Choć wielu osobom wydaje się, że odprowadzając składki, pracują na własną emeryturę, to tylko pozory. Pieniądze, które wpływają do ZUS-u ze składek dzisiejszych pracowników, zasilają portfele… dzisiejszych emerytów. Na emerytury współczesnych 20-latków będą więc pracować ich wnuki. Przynajmniej w teorii.